توت خشک در طب سنتی

بهتر است بدانید شاه توت و تمشک هم جزو این خانواده محسوب می شوند. توت خشک به انواع مختلف ترش و شیرین و سفید و سیاه (قرمز تیره رنگ) تقسیم شده است. ترش آن را شامی یا شرابی یا شاه توت می گویند و شیرین آن را رسمی می‌نامند .  توت شیرین گرم و مرطوب ملین، مدر، زیاد کننده ،خون پاک تحریک کننده قوه با، موافق سینه و ریه و فکر و حواس می باشد. برطرف کننده رودل،مفید برای کبد و برای طحال مضر است. مفید برای مبتلایان به آبله و حصبه و افزاینده شیر زنان است.

توت خشک در طب سنتی

توت ترش: سرد و خشک،یبوست آور و جمع کننده، فرو نشاننده غلیان و فشار خون و عطش و برطرف کننده صفرا بخصوص غرغره آن تلخی دهان و غلظت مواد صفرائی را از دهان و حلق می شوید. پودر یا خود توت خشک ترش برای درمان زخم معده اسهال شدید مفید است.


رب یا شیره توت: رب آن می تواند عینا جانشین توت ازهر لحاظ باشد.


1.درمان مسمومیت و سرسام و جنون ، و درد کمر هرگاه پخته توت ترش را با عسل و انجیر مخلوط کنند درمان کننده سموم و سر سام و جنون و درد کمر خواهد بود پخته برگ آن نیز همین خواص را دارد.


2.درمان سودا:  هرگاه ۳۰ گرم تفاله شاه توت را با ۲۵۰ گرم انجیری که با نیم لیتر آب پخته شده باشد و نصف  آب آن جوش رفته باشد مخلوط کنند مسهل بسیار قوی برطرف کننده ناراحتی های سوداوی خواهد بود.


3. دندان: مزمزه آب تهیه شده از برگ و پوست پخته درخت توت برای دندان نافع است و جویدن کتیرای آن نیز همین اثر را دارد.


4. درمان گزیدگی حشرات: ضماد آب یا روغن برگ توت برای درمان رطیل و گزیدگی سایر حشرات مفید است.


5.درمان جوش های سرخ خارش دار: ضماد مخلوطی از آب یا روغن برگ توت و سرکه در حمام برای دفع این جوشها بسیار مفید است.اصولاً ضماد برگ تازه آن خشکی پوست و آبسه های گرم و کورک و زخم را التیام می دهد و برگ تازه آنرا پخته و ضماد ناراحتی‌های پوست کنید.


انواع توت خشک را از فروشگاه ما تهیه نمایید

فروشگاه آقای خلیفه

5. درمان زخم و سوختگی از آتش: ترکیب ضمادی از آب برگ توت و روغن زیتون برای درمان سوختگی و زخم ناشی از آن مفید است.


6. درمان شقاق و ترک ها: ضمادی از توت نارس مخلوط با سرکه بسیار مفید است.


7.درمان مرض قند یا دیابت: خوردن توت مخصوصاً توت خشک با وجودی که قند  دارد بسیار مفید  است و  به نظر دکتر جزایری بعیدنیست حاوی انسولین باشد. به نحوی که دکتر لوکلوک جوشانده برگ توت را درمان قطعی بیماری قند می دانست.

You may also like...

Popular Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ArabicAzerbaijaniChinese (Simplified)EnglishFrenchGermanItalianPersianRussianSpanishTurkish