بزرگترین درخت گردوی ایران

بزرگترین درخت گردو ی ایران در یارود الموت، استان قزوین در فهرست میراث طبیعی ملی به ثبت رسید.

پس از آنکه درخت سرو ابرکوه به عنوان کهنسال‌ترین درخت ایران ثبت ملی شد، در فهرست میراث طبیعی و ملی، کرفس کوهی از استان چهارمحال و بختیاری نیز در این فهرست ثبت شد حتی برای آن نیز حریمی را تعیین کردند اما این بار بزرگترین درخت گردوی ایران با قدمت ۵۵۰ سال درحالی در فهرست آثار طبیعی ملی به ثبت رسید که پیشتر درخت گردوی «کمان رستم» با ۱۳۰۰ سال قدمت در شهمیرزاد استان سمنان در فهرست آثار معنوی ایران ثبت شده بود که به نظر می رسد دفتر ثبت آثار تاریخی با ثبت چنین پرونده‌هایی و یا حتی بیشتر در حوزه ثبت میراث ناملموس، فعال تر از فهرست بناهای تاریخی و حریم آنها عمل می کند.

بزرگترین درخت گردو
بزرگترین گردوی ایران

«فرهاد نظری» مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی در خبر روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی اعلام کرده است که درخت گردوی یارود الموت با اینکه از قدمت ۵۵۰ ساله برخوردار است اما بزرگترین درخت گردوی ایران محسوب می شود. الموت منطقه‌ای است با آب و هوای خوش که از نظر گردشگری و کشاورزی دارای اهمیت زیادی است. در حال حاضر نیز یکی از مهم‌ترین وی‍ژگی این منطقه، وجود بزرگترین درخت گردوی ایران در یارود الموت است.

وی بیان کرد: این درخت با قطر دو و نیم متر، دور تنه هفت متر و مساحت تاج یکهزار و ۲۰۰ متر مربع بزرگترین درخت گردوی کشور محسوب می شود.

آنطور که نظری معتقد است، وجود این درختان میراث معنوی شهر محسوب می شود و به نوعی به جاذبه های گردشگری استان قزوین کمک می کنند.

اکبر رحمتی بخشدار الموت غربی هم با اشاره به وجود مناظر طبیعی و تاریخی این منطقه گفت : امام زاده علی اکبر و درخت گردو ی کهنسال روستای یارود، غار و آبشار روستای سفیدآب و دارا بودن پتانسیل قطب تولید فندوق و گل گاوزبان این منطقه را تبدیل به یکی از مناطق مستعد گردشگری طبیعی، تاریخی و زیارتی کرده است.

گردوهایی که در نقاط گردو خیز ایران کاشته شده‌اند از گونه گردوی معمولی یا Juglans هستند. رقم‌های این گونه از نظر باغبانی هنوز کاملاً مشخص نشده‌اند. این گردوها در نقاط مختلف ایران با نام‌های گوناگون محلی نامیده می‌شوند.

مرغوبترین گردوهای ایرانی در انواع درجه بندی را
از فروشگاه خشکبار آقای خلیفه تهیه نمایید
فروشگاه آقای خلیفه

You may also like...

Popular Posts

1 Comment

  1. همه پستات لایک داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ArabicAzerbaijaniChinese (Simplified)EnglishFrenchGermanItalianPersianRussianSpanishTurkish